მთავარისაზოგადოება"ქართული ოცნების" დეპუტატების კავშირები ბიზნესთან, სახელმწიფო შესყიდვები და პარტიული შემოწირულობები
“ქართული ოცნების” დეპუტატების კავშირები ბიზნესთან, სახელმწიფო შესყიდვები და პარტიული შემოწირულობები
• 87-დან[1] 41 დეპუტატს აქვს კავშირი ბიზნესთან;
• 7 კომპანიას, რომლებშიც დეპუტატები ფლობენ წილს, მოგებული აქვთ 271 ტენდერი;
• 13 კომპანიას, რომლებშიც დეპუტატები ფლობენ წილს, მოგებული აქვთ 301 გამარტივებული შესყიდვა;
• იმ  კომპანიებმა, რომლებშიც მოქმედი ოცნების დეპუტატები ფლობენ წილს,  გამარტივებული შესყიდვებში მონაწილეობით სახელმწიფოსგან მიიღეს 7 736 986 ლარი;[2]
• იმ  კომპანიებმა, რომლებშიც მოქმედი ოცნების დეპუტატები ფლობენ წილს,  ტენდერების მოგების შემდეგ მიიღეს 465,900,569 ლარი;[3]
• მოქმედ დეპუტატებს 2012 წლიდან შეწირული აქვთ 2 738 586 ლარი, აქედან: 66 500 ლარი ნაციონალურ მოძრაობას, 39 000 ლარი ხალხის ძალას, ხოლო 2 633 086 ლარი ქართულ ოცნებას და მის საპრეზიდენტო კანდიდატს (სალომე ზურაბიშვილი).
მეთოდოლოგია
კვლევა ეყრდნობა საჯაროდ არსებულ წყაროებს. კვლევაში არსებული მონაცემები არის 2025 წლის 24 ოქტომბრის მდგომარეობით და მოიცავს იმ დეპუტატების მონაცემებს (87 დეპუტატი), რომლებიც ამ დროისათვის მონაწილეობდნენ პარლამენტის საქმიანობაში.
კვლევაში განხილულია პარლამენტის წევრების ბიზნეს კავშირები (წილები კომპანიებში), გამარტივებულ შესყიდვებსა და ტენდერებში დეპუტატების კომპანიების მონაწილეობა, წინასაარჩევნოდ დეპუტატების მიერ განხორციელებული პოლიტიკური დონაციები.
1. რამდენი დეპუტატი ფლობს ბიზნეს წილს?
87 დეპუტატიდან 41 კავშირი აქვს ბიზნესთან, აქედან შემოსავლის შესახებ დეკლარაციაში უთითებს 17.
საანგარიშო პერიოდში ბოლოს წარდგენილი დეკლარაციების შესაბამისად, ბიზნესებიდან მილიონი ლარი და მეტი შემოსავალი მიღებული აქვთ შემდეგ დეპუტატებს: