ევროკავშირმა კაია კალასის ხელმძღვანელობით, სამუშაო დოკუმენტი გაავრცელა, სადაც რუსეთთან მოლაპარაკებების პირობებში საქართველოს ოკუპირებული ტერიტორიებიდან რუსული ჯარის გაყვანაზეა საუბარი .
დოკუმენტი “რადიო თავისუფლებამ” მოიპოვა. მასში ასახულია, თუ რა დათმობებზე უნდა წავიდეს რუსეთი უკრაინასთან მიმდინარე დიპლომატიურ მოლაპარაკებებში, რომელშიც შეერთებული შტატები შუამავლობით მონაწილეობს.
მოთხოვნები მოიცავს რუსული ჯარების რაოდენობის შემცირებას და მათ გაყვანას მეზობელი ქვეყნებიდან, რეპარაციების გადახდას და საზოგადოების დემოკრატიზაციის აუცილებლობას.
ევროკავშირის ერთ-ერთმა დიპლომატმა რადიო თავისუფლებას განუცხადა – „ჩვენ ვუპასუხებთ რუსი მაქსიმალისტების მოთხოვნებს უკრაინის მიმართ“. კრემლი ჯერჯერობით უარს ამბობს უარი თქვას უკრაინის მთელი რეგიონის, დონბასის კონტროლის მიზანზე და, როგორც ამბობენ, ასევე ეწინააღმდეგება ისეთ იდეებს, როგორიცაა ნატოს ჯარების განლაგება დასავლეთ უკრაინაში, როგორც შეთანხმების შემდგომი უსაფრთხოების შეთანხმება ან ომის შედეგად მიყენებული ზიანის ანაზღაურება.
დოკუმენტი განხილვის საგანი გახდება 23 თებერვალს ბრიუსელში საგარეო საქმეთა მინისტრების შეხვედრისას გახდება.
რა წერია სამუშაო დოკუმენტში:
- პირველ თავში, სახელწოდებით „რუსეთი პატივს სცემს სახელმწიფოების დამოუკიდებლობას, სუვერენიტეტსა და ტერიტორიულ მთლიანობას“, მთავარი იდეაა, რომ თუ უკრაინა შეზღუდავს თავისი ჯარების რაოდენობას ან თუნდაც გაიყვანს მათ ზოგიერთი ტერიტორიიდან – რაც განიხილებოდა აშშ-ს შუამავლობით მოლაპარაკებების დროს – მაშინ რუსეთმაც იგივე უნდა გააკეთოს. იგი ასევე მოითხოვს, რომ არ მოხდეს ოკუპირებული უკრაინის ტერიტორიების „დე იურე“ აღიარება და რომ ეს ტერიტორიები დემილიტარიზებული იყოს.
- შემდეგი თავი, „უსაფრთხო და სტაბილური ევროპა“, მოიცავს მოთხოვნას, რომ „რუსეთმა შეწყვიტოს დეზინფორმაციული კამპანიები, საბოტაჟი, კიბერშეტევები, საჰაერო სივრცის დარღვევები და ჩარევა არჩევნებში ევროპის ტერიტორიაზე და მეზობელ ქვეყნებში“.
- კიდევ ერთი ულტიმატუმი ითვალისწინებს ბირთვული იარაღის არარსებობას ბელარუსში და „რუსეთის სამხედრო ყოფნისა და განლაგების აკრძალვას ბელარუსში, უკრაინაში, მოლდოვას რესპუბლიკაში, საქართველოსა და სომხეთში“. რუსული ჯარები ათწლეულების განმავლობაში იყვნენ განლაგებული რუსეთის მიერ კონტროლირებად სეპარატისტულ რეგიონებში, როგორიცაა აფხაზეთი, სამხრეთ ოსეთი და დნესტრისპირეთი, ასევე სომხეთსა და ბელარუსში არსებულ ბაზებში.
- მოსკოვის მიერ საერთაშორისო სამართლის დაცვის აუცილებლობასთან დაკავშირებით, ევროკავშირის მოწოდება მოიცავს ომის დანაშაულებისთვის საყოველთაო ამნისტიის არარსებობას, საერთაშორისო გამომძიებლებისთვის სავარაუდო ომის დანაშაულების ადგილებში წვდომას და იმას, რომ არცერთი რუსული შიდა კანონი არ უნდა იყოს მაღლა საერთაშორისო ხელშეკრულებებზე, რომლებიც განსაზღვრავს რუსეთის სხვადასხვა ვალდებულებას გლობალურად.
- რაც შეეხება რეპარაციებს, ტექსტში აღნიშნულია, რომ „რუსეთმა უნდა აანაზღაუროს და წვლილი შეიტანოს უკრაინის რეკონსტრუქციაში, ევროპული სახელმწიფოებისა და ევროპული კომპანიებისთვის მიყენებული ზიანისთვის და მის მიერ მიყენებული ეკოლოგიური ზიანისთვის“.
- ევროკავშირმა გაყინა დაახლოებით 210 მილიარდი ევროს ღირებულების რუსული სუვერენული აქტივები, მაგრამ ჯერჯერობით ვერ შეთანხმდნენ მეთოდზე, თუ როგორ შეიძლება მათი იურიდიულად კონფისკაცია ან მათი გამოყენება უკრაინაში თანხების გადამისამართებისთვის. თუმცა, ბრიუსელმა ამ თანხის კვარტალური მოგება კიევს გაუგზავნა.
- საბოლოო მოთხოვნები რუსეთში არსებულ შიდა ვითარებას ეხება, სადაც დოკუმენტი მოითხოვს თავისუფალ და სამართლიან არჩევნებს საერთაშორისო მონიტორინგით, ყველა პოლიტიკური პატიმრის გათავისუფლებას, დეპორტირებული მშვიდობიანი მოსახლეობისა და ბავშვების დაბრუნებას, მედიის თავისუფლებას, უცხოელი აგენტების შესახებ კანონის გაუქმებას, „ისტორიული ფალსიფიკაციის და სხვა კანონების შეწყვეტას, რომლებიც დისიდენტობას კრიმინალიზაციას უკეთებენ და დამოუკიდებელ მედიასა და სამოქალაქო საზოგადოებას დელეგიტიმაციას უკარგავენ“ და სრულ თანამშრომლობას რუსი ოპოზიციის ლიდერების, ალექსეი ნავალნისა და ბორის ნემცოვის მკვლელობების გამოძიებაში.